^Нагору

581786
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
За весь час
259
220
2204
581786

Ваш IP: 3.227.235.183
Сьогодні: 12-04-2021

Банери

Вправа на активізацію «Овації»

Хід вправи: Шановні батьки! Щоб в нашій аудиторіїпанувала атмосфера доброзичливості та довірипропоную нам виконати вправу«Овації».Підведіться, будь ласка,ті, у кого, зараз гарний настрій.Нагородимоїх оваціями. Сідайте, будь ласка,на свої місця,аяпродовжую: «Прошу встати тих, хто…»:

·         хто по життю оптиміст;

·         хто із задоволенням прийшов на батьківські збори;

·         хто виховує сина;

·         хто виховує доньку;

·         хто впевнено знається на темі «статевого виховання».

Дякую Вам!

 

Вправа «Сценарій» статевого виховання»

Хід вправи: Шановні батьки, вам надається можливість визначити актуальність вашої батьківської участі у вихованні статевої культури дитини-підлітка та визначити свою роль у цьому. Для виконання цього завдання я попрошу вас обєднатися у 3 групи за кольоровими стікерами, які ви отримали.

Кожна група отримає питання, яке визначить напрямок колективного обговорення, в результаті якого ви зможете обмінятися думками з цього приводу.

Питання для обговорення:

1. Чи є потреба вашої сім’ї у вихованні статевої культури дитини?

2. Хто повинен і може бути ефективним провідником статевого виховання у сім’ї?

3. З якого віку, на вашу думку, варто починати виховання статевої культури дитини?

Вступ

На мій погляд, тема статевого виховання дітей важлива, нелегка, делікатна, далеко не однозначна і потребує такту та стриманості. Потреба в поліпшенні статевого виховання дітей зумовлена цілим рядом причин, а саме: прискореним статевим розвитком школярів (акселерація), недостатнім рівнем обізнаності неповнолітніх у статевій сфері, отриманням ними інформації з цього питання (нерідко перекрученої, вульгарної) переважно на вулиці та інтернету.

Особливе місце у статевому вихованні належить насамперед родині, взаємовідносинам батьків, емоційній атмосфері, в якій росте дитина. Молоді люди, з якими батьки говорили про сексуальні стосунки, визнають, що такеспілкування допомогло їм уникнути багатьох помилок і переживань. Але невсі батьки готові до такої розмови. Адже більшість з них виросли в суспільстві, де про взаєминичоловіка і жінки, а також про сексуальну поведінку не було прийнято говорити відкрито. У сім’ях ці теми нерідко обходили увагою або замовчували.Багато батьків, навітьвизнаючи необхідність статевого виховання, часто обирають вичікувальнупозицію, вважаючи, що чим довше молоді люди не будуть поінформовані, тим пізніше почнуть статеве життя. В результаті відверта розмова відбувається тоді, коли поради і попередження вже не актуальні.

Пам’ятайте, що статеве виховання має охоплювати різні теми, а саме питання цінностей,відносин, турботи, емоційної близькості, любові,відповідальності, сім’ї, материнства і батьківства,а не обмежуватися інформацією про фізіологічніа спекти статевих стосунків і ризики, які їх супроводжують.

Міфи та факти «Хлопці та дівчата підлітки– які вони?»

Існує безліч помилкових стереотипних суджень щодо відмінностей між дітьми чоловічої та жіночої статей, які ускладнюють диференціацію напрямків виховних впливів на хлопчиків та дівчаток.

Я пропоную Вам відповісти на ряд запитань так, як вважаєте за потрібне, а потім зіставите свої відповіді (міфи - факти) з думкою людей, які професійно займаються дитячою психологією.

1.                 Дівчатка-підлітки слухняніші, ніж хлопчики?

Міф.Тільки у ранньому дитинстві дівчатка краще слухаються дорослих. А от хлопчики-підлітки набагато слухняніші до вказівок старших.

2.                 Хлопчики-підлітки більш амбіційніші?

Міф. Дівчатка більш чітко уявляють свої майбутні досягнення, хлопчиків приходиться підштовхувати до цього.

3.                 Хлопчики більш схильні до точних наук?

Факт.Але тільки з 12-13 років, і велику роль у цьому відіграє вплив оточуючих. У більш ранньому віці ці здібності ідентичні.

4.                 Дівчатка-підлітки більш охоче діляться своїми переживаннями?

ФактУ більш ранньому віці різниця мала.

5.                 Хлопчики-підлітки більш агресивні, ніж дівчатка?

Факт.Хлопчики стають агресивними приблизно з2,5років.

6.                 Дівчатка-підлітки пасивніші, ніж хлопчики-підлітки?

Міф.Хлопчики виявляють активність шумно і різко, а дівчатка - хоч і тихіше, але набагато результативніше.

7.                 Дівчатка-підлітки більш чутливіші до дотиків?

Міф. Істотних відмінностей тут не існує.

8.                 Дівчатка-підлітки легше піддаються чужому впливу?

Міф.Навпаки, дівчатка частіше наслідують власну думку, а хлопчики дотримуються «правил гри», що прийняті у компанії.

9.                 У дівчаток-підлітків в більшій мірі виражені порушення емоційного плану: підвищена образливість, плаксивість, часта зміна настрою; у хлопчиків-підлітків - зміна поведінки та рухових реакцій.

Факт.

10.            У хлопчиків більш розвинена схильність до командування?Міф.Хлопчики мають схильність нав'язувати свої вимоги ровесникам і навіть дорослим; дівчатка домагаються цього результату м'якше і послідовніше.

Дитина стає підлітком

(10-15 років)

З 10 річного віку поступово починається процес статевого дозрівання,а з 12-річного віку перебудова організму дитини вже йде повним ходом. В дівчат, як правило, статеве дозрівання розпочинаються в 10-12 років, а у хлопців–у 13 років. Активно в цей період починає працювати ендокринна система, яка тісно пов’язана із нервовою системою. З 12-річного віку підліток починає відчувати так звані «гормональні бурі». Наприклад, гормональний продукт діяльності гіпофіза та щитовидної залози обумовлюють підвищений обмін речовин в організмі, бурхливий ріст тіла в довжину, особливо кінцівок, збільшення маси тіла.

Завдяки підвищеній активності кори надниркових залоз стимулюється посилена робота статевих залоз. Зміни в функції статевих залоз як у хлопчиків, так і у дівчаток можуть спровокувати перепади в настрої, нервові перевантаження, підвищену стомлюваність, бурхливі емоційні переживання, змінюється також характер дітей, вподобання та поведінка.

Основні статеві гормони дівчат – естрогени, що виробляються яєчниками, забезпечують розвиток статевих органів і молочних залоз. Форми тіла округлюються, збільшуються груди, таз стає ширшим за плечовий пояс, тіло поступово набуває жіночих форм. В середньому у віці 11-13 років у дівчат з’являється перша менструація, що свідчить про настання статевої зрілості і здатності до вагітності. Вік появи менструацій загалом визначається станом здоров’я, спадковістю та умовами життя. Спочатку менструації можуть бути нерегулярними й різної тривалості. Поступово вони стають регулярними, настають в середньому через кожні 28 днів і тривають по 3-5 днів.

Чоловічий статевий гормон тестостерон, який виробляється яєчками, викликає розвиток геніталій і фізичні зміни в організмі підлітка. Тілобудова у хлопців набуває типових чоловічих форм – широкі плечі й вузькі стегна, рельєфні м’язи грудей та спини, чоловіча форма сідниць. Голос стає нижчим, відбувається ріст щитовидного хряща, на обличчі пробиваються вуса і борода, з’являються вугрі.

Перші полюції (мимовільне сім’явиверження вночі та вранці, яке часто супроводжується еротичними снами) виникають у 13-14 років і у більшості юнаків стають регулярними до 16 років. Еякуляція у хлопчиків свідчить про досягнення фізіологічної статевої зрілості й здатності до зачаття дитини.

У дітей можуть з’являтися еротичні фантазії, вони частіше звертають увагу на сексуальну тематику у книжках, журналах, на телебаченні й в інтернеті, і це ще більше посилює їхню допитливість. Якщо дорослі намагаються з ними про це заговорити, підлітки можуть соромитися або вдавати байдужість.

У підлітків виникає занепокоєння щодо змін власного тіла: «Чи нормально те, що відбувається зі мною?», «Чи не занадто повільно я розвиваюся порівняно з однолітками?» Часом такі зміни викликають почуття незручності та збентеження.

Підлітки починають оцінювати своє тіло з точки зору сексуальної привабливості. Часто вони в цьому не впевнені й переймаються своєю статурою, станом шкіри, розмірами статевих органів. У хлопців сексуальний потяг з’являється раніше, дівчата довше перебувають на стадії романтичної закоханості. І ті, й інші розпочинають активно спілкуватися у змішаних компаніях.Часто підлітки в цьому віці вперше по-справжньому закохуються. Вони фліртують одне з одним, у них з’являються перші кроки в романтичних стосунках: починають зустрічатися і обережно загравати між собою, триматися за руки, цілувати одне одного в щоку.

Вправа «Поради поштою»

Мета: обговорення ефективних методів статевого виховання дітей, обмін досвідом.

Батьки об’єднуються у групи по 5-6 осіб. Кожній групі дається конверт з картками(5-6 штук). На конверті написане основне речення: «Моя проблема пов'язана з вихованням статевої культури підлітків й полягає у...». Кожна група, продовжуючи речення записане на конверті, конкретно вказує в чому полягає ця проблема. Далі відбувається обмін конвертами між групами. Одержавши конверт, кожен учасник групи(учасники іншої групи, після спільного обговорення, пропонують можливе вирішення)на чистій картці пише її можливе вирішення. Картки вкладаються в конверт і він повертається «відправникам», які читають запропоновані їм шляхи вирішення заявленої проблеми.

Заключне обговорення. Обмін думками - як у групах, так і перед усією аудиторією(за бажанням).

Підсумок батьківських зборів. Я сподіваюся, що отримана інформація була Вам корисною та впевнена, що Ви все-таки знайдете потрібні слова, місце і час, щоб відверто поговорити зі своєю дитиною на таку делікатну тему і такеспілкування допоможе їй уникнути багатьох помилок і переживань в майбутньому.

 

КІЛЬКА ПОРАД БАТЬКАМ

ПОЧИНАЙТЕ ЯКОМОГА РАНІШЕ

Якщо дитина з ранніх років отримує відповідну до її віку й розвитку інформацію про взаємини,знає правильні назви всіх частин тіла і відчуває, щобатьки є надійними порадниками, найімовірніше,спілкування з нею у старшому віці на відвертішітеми не викличе труднощів. А якщо батьки ніколираніше не говорили з дитиною на сексуальні теми, то підліток, що стоїть напорозі статевої зрілості, може сприйняти спроби «профілактичної бесіди» зподивом і побоюванням. Адже в цьому віці він вже має певні уявлення просексуальність, а іноді – і певний особистий досвід. У кожному разі, початиспілкуватися на ці теми хоч би й пізніше все одно краще, ніж ніколи.

ВРАХОВУЙТЕ ВІК І ГОВОРІТЬ ПРОСТО

Поки дитина маленька, говорити з нею про те,що її цікавить, легко. Головне – відповідати спокійно й зрозуміло, підкреслюючи, що йдеться прозвичні речі. Почати краще з біологічних відмінностей чоловіків і жінок, пояснюючи слова, які вонаможе почути поза домівкою або з екрану телевізора. Але обмежуватися однією біологією неправильно: ліпше, щоб дитина відпочатку сприймала сексуальні стосунки як один із проявів любові.

Тема вашої розмови з дитиною обов’язково повинна відповідати її віку.Підлітки одного й того ж віку можуть перебувати на різних стадіях фізіологічної та психосексуальної зрілості. Одні розвиваються з випередженням,інші відстають. Але потреба в експериментах і самопізнанні є в усіх підлітків, тому донести інформацію необхідно навіть до найрозважливіших іслухняних.

У розмові з підлітком використовуйте анатомічні терміни, принагіднопояснюючи їх точний зміст. Відповівши на запитання дитини, переконайтеся, що вона зрозуміла ваші слова і дізналася те, що хотіла. Якщо ви неможете відповісти, не бійтеся зізнатися в цьому. Добре, якщо після вашоїрозмови у дитини з’являться нові запитання.

ВИБИРАЙТЕ ДЛЯ РОЗМОВИ ЗРУЧНИЙ ЧАС, МІСЦЕ І МОЖЛИВІСТЬ

Ваше спілкування має відбуватися в атмосфері довіри і відкритості. Використовуйте різні життєві випадки як «виховні моменти» – прокоментуйте ситуацію, свідками якої ви стали, обговоріть те, що трапилося в школі,сюжет фільму або книгу. Так ви зможете легко привернути увагу дітейдо важливих тем і зробити вашу розмову невимушеною, при цьому і ви,і дитина під час розмови почуватиметеся комфортніше.

КОЖНЕ ПИТАННЯ МАЄ ПРАВО НА ВІДПОВІДЬ

Якщо ви ігноруєте питання або намагаєтеся уникнути розмови, ви тимсамим даєте дитині зрозуміти, що їй не варто звертатися до вас. Ніколи невідповідайте на кшталт: «Ти для цього ще занадто малий (мала)». Якщоваша дитина доросла до того, щоб запитати, значить, вона досить доросла, аби отримати відповідь. Іноді достатньо відповісти в загальних рисах,не вдаючись у деталі. Головне, щоб дитина зрозуміла, що може звертатися до вас зі своїми питаннями і хвилюваннями. Якщо ви не готові відповісти відразу, пообіцяйте знайти відповідь, і буде краще, якщо ви зробитеце разом з дитиною.

НЕ РОБІТЬ ПРИПУЩЕНЬ про те, якою досвідченою, недосвідченою абонаївною є ваша дитина. Уважно слухайте, про що вона говорить і про щопитає. Відповідайте на її питання, а не на свої власні побоювання і страхи.

ВИЯВЛЯЙТЕ ПОВАГУ

Завжди уважно вислухайте дитину і ніколи не глузуйте над її запитаннями. Те, що вам, з вашим досвідом дорослого життя, може здатися незначнимі не вартим уваги, постає дуже важливим для вашої дитини. Не обговорюйте в її присутності те, щоїї бентежить чи цікавить, з іншими дорослими.

Спілкуючись на рівних з дитиною, ви залишаєтеся батьками. Важливо нетільки висловити свою думку, а й дізнатися думку дитини, дати їй можливість поділитися своїми почуттями, виговоритися. Спілкування краще будувати на позиціях партнерства: повчальний тон і нотації тільки ускладнюютьвзаєморозуміння.

ЗАОХОЧУЙТЕ САМОСТІЙНІСТЬ

Кожен підліток хоче відчути себе дорослим. Обговоріть ситуацію і запропонуйте підліткові самому вирішувати, зважаючи на отриману інформацію.

Наголошуйте, що турбота про своє здоров’я і самостійність характерні самедля дорослої людини, що дорослішання нерозривно пов’язане з особистоювідповідальністю за наслідки своїх вчинків і умінням відстоювати свої переконання, не піддаватися тиску з боку інших. Намагайтеся виробити у дитининавички самостійного ухвалення рішень і вміння сказати «ні».

НЕ ТІЛЬКИ РИЗИКИ

Пам’ятайте, що статеве виховання має охоплювати різні теми, а саме питання цінностей,відносин, турботи, емоційної близькості, любові,відповідальності, сім’ї, материнства і батьківства,а не обмежуватися інформацією про фізіологічніаспекти статевих стосунків і ризики, які їх супроводжують. Зауважте, що репродуктивна система недаремно має назву дітородної, адже у неї особлива місія – дати нове життя, продовжити рід. Відтого, як молоді люди ставитимуться до свого тіла, буде залежати не тількиїхнє здоров’я, але й здоров’я їхніх майбутніх дітей. Поясніть, що сексуальністосунки – це цілий пласт взаємин між чоловіком і жінкою, прихованийвід загального огляду, але дуже суттєвий для самопочуття і задоволеністюжиттям.

ПРОПОНУЙТЕ ІНШІ ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ

Якщо ви боїтеся щось наплутати або не можете подолати збентеженняв розмові з дитиною про стосунки статей, надайте їй можливість самій прочитати про це чи прочитайте разом з нею. Сьогодні є чимало книг, розрахованих на різний вік, які наочно і дбайливо донесуть всі необхідні відомостідо дитини.

НВК №26 © 2019